Главная / Новости / Новости района
10.06.2021

Дзень народнага адзінства. Меркаванне ашмянцаў

   У нашай краіне з’явілася новае дзяржаўнае свята — Дзень народнага адзінства, — якое мы будзем святкаваць 17 верасня. Адпаведны указ  Прэзідэнт Беларусі падпісаў 7 чэрвеня.
   Вольга Эвейшыс, настаўнік гісторыі СШ № 1 г. Ашмяны імя М.М. Гружэўскага:
   — Менавіта 17 верасня 1939 года пачалося ўз’яднанне Заходняй і Усходняй Беларусі. Гэтая падзея дазволіла  Беларусі выстаяць у гады Вялікай Айчыннай вайны, заняць ганаровае месца ў міжнацыянальнай супольнасці, стаць адной з заснавальніц ААН.
   Я лічу, што ўстанаўленне Дня народнага адзінства — падзея, якая падкрэслівае пераемнасць пакаленняў, самадастатковасць і непахіснасць беларускай дзяржаўнасці. Беларускі народ павінен трымацца курсу на развіццё суверэннай і квітнеючай краіны.
   Новае свята, новая традыцыя, я спадзяюся, стане добрай магчымасцю ўсім разам ісці ў будучыню без нянавісці і ўзаемных абід, аб’яднае людзей у іх лепшых памкненнях.
   Анастасия Дорняк, педагог-организатор Новоселковского УПК:
   — Независимо от того, насколько мы разные, все мы мечтаем об одном — о мире, благополучии, счастье для наших родных и близких. Каждый из нас хочет жить в стране без споров и конфликтов. Гордиться своей родиной и делать все возможное, чтобы она была сильной и процветающей в своем многонациональном единстве.
   Согласитесь, именно из малого, например, из доброго отношения человека к человеку, складывается то большое, объединяющее всех нас. То, что делает жителей Беларуси единым целым, обществом способным не только жить в мире, понимании и гармонии, но и не допустить повторения страшных и трагических событий нашей истории.
   День народного единства станет по-настоящему народным праздником.  Подвиги предков, заставляют нас задуматься о том, что, только сплотившись, мы сможем преодолеть любые трудности. Наша сила в единстве. Неважно, какой ты национальности или вероисповедания, мы все — одна большая семья, а Беларусь — наш общий дом.

Ошмянский вестник